Важливо UA

«Як з нас роблят лохів»: ось як накручують газові платіжки українців і весь час з’являються “зайві” суми

Газові платіжки підносять українцям все нові та нові сюрпризи. Ще в листопаді власники житла з автономними системами опалення (в основному, приватних будинків) отримали рахунки “з націнкою”. Крім спожитого газу за лічильником, їм накинули зверху ще до 15%.

Як пояснили пізніше в облгазах – це коефіцієнт за так зване приведення газу до стандартних умов. Мовляв, в холоди паливо стискається, тому лічильники показують занижений обсяг. Тоді обурених рядових українців підтримав регулятор, і облгази запевнили, що “зайве поки можна не платити”. Проте, підвищені платіжки прийшли й за листопад, і за грудень. Більш того, той самий “надлишок”, який споживачам радили ігнорувати, дивним чином перекочував в графу боргів. В результаті у домовласників буквально з нізвідки утворилася заборгованість перед газовиками за 1-3 тис. Грн. і більше.

У січні підвищені платіжки за газ отримали й жителі багатоповерхівок з газовими плитами, але без лічильників. Сума зросла суттєво – у 2-3 рази. Як виявилося, якраз перед новим роком раптово змінилися норми споживання газу. Замість 3,3 куб.м середньостатистичному споживачеві на приготування їжі тепер виділяють аж 9,8 кубів, за які, природно, потрібно платити.

Всі ці “експерименти” з газом українцям доводиться оплачувати ще й за підвищеним тарифом (з листопада газ для населення виріс в ціні на 23,5%, до 8,5 тис. Грн. За тисячу кубометрів), тому доплата помітно б’є по кишені середньостатистичній сім’ї – від декількох сотень до декількох тисяч гривень.

“Країна” розбиралася, звідки в платіжках береться “зайвий” газ і чи можна знайти управу на продавців повітря.

Дешевше буде тільки влітку

Епопея з газом для опалення приватних будинків тягнеться з осені минулого року. Перші доплати з’явилися в платіжках за жовтень, якраз, коли ціни на газ для населення зросли на 23,5%, до 8,5 тис. Грн. за тисячу кубометрів. Споживачам пропонувалося заплатити приблизно на 15% більше. У грошах це склало 300-700 грн в залежності від обсягу спожитого газу.

В облгазах обуреним домовласникам пояснили, що включили в платіжки так званий коефіцієнт приведення газу до стандартних умов. За словами експерта енергоринку Валентина Землянського, формально газівники мають рацію.

“Відповідно до закону про ринок газу, прийнятому ще у 2015 році, газ в Україні продається в приведенні до стандартних умов – 20 градусів тепла та атмосферному тиску 160 мм ртутного стовпчика. Річ у тім, що при зміні цих показників змінюються й обсяги газу. Наприклад, в холоди паливо стискається і лічильник показує меншу витрату “, – пояснив Землянський. За його словами, за рік набігає близько 500 млн. Кубометрів такого неврахованого газу. “Ціна питання – понад 4 млрд. Грн. В рік”, – підрахував експерт.

Компенсувати ці витрати газівники можуть декільком способами: коштом споживачів, “Нафтогазу” і підвищеного тарифу.

Але, за словами керівника спеціальних проектів НТЦ “Психея”, зайвого газу компаніям не дають, а й без того високі тарифи НКРЕ підвищувати побоюється. В результаті рентабельність розподільних компаній різко знизилася. Деякі навіть попередили споживачів, що нарахують їм заднім числом борги за три роки (з моменту прийняття закону про ринку газу).

“Взимку дійсно лічильники показують на 10-15% менше, ніж реально споживається. А влітку, навпаки, більше. Тому влітку стануть вважати газ за зниженим коефіцієнтом”, – говорить Рябцев. Але українців така формула не влаштовує. Адже пік споживання газу припадає саме на холодну пору року, коли потрібно опалювати будинки. А влітку газ використовується хіба що на приготування їжі, і його витрата падає в рази. З 11,2 млрд. Кубометрів газу витрачених українцями, 80% використано саме в опалювальний період.

В кінці минулого року на хвилі масових збурень споживачів, НКРЕ заборонила операторам газорозподільних мереж проводити донарахування. А в Кабміні пригрозили облгазам масовими перевірками. Тоді газівники відступили та дозволили споживачам платити тільки за лічильником.

По 3% в день

Але, як показує практика, від думки перекласти на українців свої борги вони не відмовилися. Так званий “рекомендований платіж” з’явився в платіжках за листопад і за грудень. А несплачені раніше суми перекочували в графу боргів.

“В обласну адміністрацію звертаються сотні волинян через нову графу” рекомендований платіж “, яку” Волиньгазсбит “недавно ввів у квитанціях за газ”, – написав на своїй сторінці в Facebook глава Волинської обласної адміністрації Олександр Савченко.

Він закликає громадян не панікувати й просто не платити “рекомендований платіж”, а платити тільки за лічильником, за фактично спожиті обсяги газу. Такої ж думки дотримується і “Нафтогаз” – на офіційному сайті НАК розміщені шаблони скарг на облгази в НКРЕ, які українцям пропонують масово заповнювати та надсилати регулятору. Мовляв, якщо скарг буде багато, на газовиків таки знайдуть управу.

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що “Нафтогаз” вирішив обернути ситуацію на свою користь і почати витісняти облгази з роздрібного газового ринку. Формальна зачіпка у НАКу є – згідно з роз’ясненнями Міненерго, перерахунок газу за стандартними умовами поширюється на юридичних осіб, а не на населення. Проте, за словами Марунича, поки йтимуть розгляду, облгази цілком можуть і далі нараховувати підвищені платежі.

Наприклад, як заявили в “Ніколаевгаззбут”, вони мають намір все ж зрівняти всіх споживачів в оплаті за газ. За словами газовиків, встановлені в приватних будинках лічильники не враховують температуру навколишнього середовища і тиск в зимову пору року, тому дають збій. У підсумку за останні три роки у компанії виник борг понад 240 млн. Грн.

“Вихід один – платити, а потім оскаржити ці суми в судах”, – вважає Дмитро Марунич.

Старший партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець пояснив “Країні”: споживачам, які мають завищені платіжки за газ, потрібно написати листа до облгазу з проханням про перегляд суми. Паралельно варто подати заяву до НКРЕ про порушення газівниками ліцензійних умов. “До речі також звернутися до правоохоронних органів зі скаргою про шахрайство газівників”, – вважає Кравець.

За його словами, громадяни можуть вимагати не тільки перерахунку, а й повернення вже сплаченої “зайвої” суми. Через суд також можна домагатися виплати пені – 3% за кожен день прострочення повернення надміру сплаченої суми.

Втричі більше газу на їжу

Під газові експерименти потрапили й жителі багатоповерхівок. У січні власники квартир, не обладнаних газовими лічильниками, отримали платіжки за газ в рази вище попередніх. “Якщо ще за листопад я заплатила близько 40 грн, То за грудень вже чомусь нарахували 120 грн”, – поскаржилася “Країні” киянка Катерина. За словами Геннадія Рябцеа, у деяких різниця ще більш вражаюча: платежі за газ за місяць підскочили з 30 грн до 180 грн.

Глава Житлового союзу України Олександр Скубченко пояснив: українцям несподівано поміняли норми споживання – замість 3,3 кубів на людину в місяць порахували по 9,9 кубів. Плюс – наклалося підвищення тарифу на газ для населення.

Річ у тім, що саме під Новий рік Верховний суд скасував постанову Кабміну про зниження норм споживання газу (свого часу воно було прийнято урядом Яценюка, щоб мінімізувати витрати на газ по субсидіях). Тому фактично повернулися старі норми – по 9,8 кубів на людину в місяць.

“Це сталося через серію судових рішень, які скасували постанову КМУ від 2016 року. Звичайно, норма на газ в 9,8 куб.м – абсолютно несправедлива і завищена. Найбільше тут постраждають мешканці Києва, де тільки 15% квартир обладнані індивідуальними лічильниками, а решта – за нормами. хоча в тарифи “Київгазу” закладалися кошти на лічильники, вони були встановлені гірше, ніж в інших містах. Тому раніше, за період, коли не було гарячої води, киянам спочатку дораховуємо норми споживання газу (хоча у багатьох квартирах встановлено бойлери). А тепер ще прийшли втричі більші норми споживання “, – написав на своїй сторінці в Facebook експерт енергоринку Андрій Герус.

За словами Олександра Скубченко, в цілому в Україні під перерахунок потрапить не менше 3 млн. Домогосподарств, яким доведеться переплачувати за газ.

Герус вважає, що реальні норми споживання, можливо, понад 3,3 кубометрів, але навряд чи перевищують 5 кубів, тобто, майже вдвічі нижче нарахованих 9,8 кубометрів.

“І саме зараз у деяких облгазів можуть виникати вільні обсяги газу, що не спожиті населенням, і який можна продавати промисловості. І як раз саме норми газу є критичними – чи буде вільний газ для торгівлі” наліво “, – говорить Герус.

Геннадій Рябцев також підтверджує, що для облгазів експерименти з нормами споживання – золоте дно.

“Вони можуть продавати чималі обсяги, які закуплені у” Нафтогазу “під населення і за відповідними цінами, промисловості, для якої газ помітно дорожче”, – пояснив Рябцев.

“Все норми встановлюються Кабміном, відповідальними за норми є також Міненерго і віце-прем’єр Кістіон. Але ніхто не ініціював швидкого прийняття справедливих норм. Щоб саме вони діяли замість скасованих”, – зазначає Андрій Герус

Плюс 400 млн. Щомісяця

Олександр Скубченко каже: все газові експерименти затіяні з однією метою – змусити українців заплатити борги, які виникли у газівників через підвищення тарифів на газ для населення. Адже облгази почали закуповувати газ, що подорожчав з жовтня, тоді як тарифи для населення переглянули тільки в грудні.

“Зараз в облгазів тарифи на транспортування – на рівні 2016 року. Приблизно 90% фінального газового тарифу для населення (без ПДВ) йде” Нафтогазу “як плата за газ-товар. Решта 10% – облгазам і газзбутам. Наприклад, ” Кіровоградгаз “, який у власності “Нафтогазу”, заявляє про щорічні збитки в розмірі декількох десятків мільйонів гривень і просить підвищення свого тарифу на 190%. Приблизно така ж ситуація з іншими облгазами.

Від різних способів економії облгазів найчастіше страждають кінцеві споживачі, це прямо відбивається на якості послуг (викликати газового майстра часто нереально, їх просто немає). Звідси битва за приведення до стандартних температурних режимів газу, суди за нові норми на газ і неповні розрахунки з “Нафтогазом”. Зрозуміло, що люди будуть чинити опір і буде нова хвиля неплатежів. А значить облгази не заплатять “Нафтогазу”, а “Нафтогаз” знову скаже, що крадуть його газ. Різко зростуть газові рахунки у субсидіантів (бо субсидія, як і раніше, покриває тільки 3,3 кубометра), а платити їх буде нічим. Коротше, не реформи, а хаос “, – підсумував Герус.

За даними “Укртрансгазу”, з початку опалювального сезону борг за транспортування газу виріс на 22% – з 1,88 млрд. До 2,3 млрд. Грн. (За станом на кінець листопада 2018 року). І ця цифра буде тільки рости – в місяць заборгованість збільшується в середньому на 350-400 млн. Грн. Схоже, саме ці гроші газівники й намагаються розділити на всіх українців.

Джерело

Добавить комментарий

НЕДАВНИЕ